En aquest enllaç trobareu el nostre PowerPoint per a descarregar.
A continuació adjuntam la guia didàctica on hi ha una explicació detallada del PowerPoint (objectius, continguts...).
1. Títol. Kleptomaniac.
2. Destinataris. Alumnes de tercer cicle de Primària.
3. Requeriments tècnics. Ordinador, Open office, Àudio.
4. Objectius que es pretenen treballar i àrea o àrees implicades:
Àrees implicades: Llengua anglesa, informàtica.
Els objectius a assolir:
- Fomentar la lectura en llengua anglesa.
- Adquirir nou vocabulari i estructures gramaticals.
- Motivar els alumnes.
- Interactuar amb les TIC presentades.
5. Continguts que es volen treballar (competències bàsiques):
- Desenvolupament de la pròpia creativitat a l’hora d’expressar missatges orals.
- Treballar el vocabulari que es presenta:
- Revisió de vocabulari amb paraules com: book, library, kitten, nose, snowman, carrot, coal, teabag, pot, leaves, tree…
- Verbs per treballar la sinonímia: steal, pinch…
- Treballar la destreses de la lectura, escriptura i l’escolta en anglès de tot el material presentat per tal de què els alumnes s’acostumin al ús de l’anglès.
6. Descripció del material/s i funció atribuïda (motivar, avaluar, exercitar…). Estructura.
El material utilitzat és l’ Open Office.
La funció atribuïda del treball és motivar els alumnes mitjançant un suport visual atractiu amb imatges i colors vius.
Es podrà avaluar els nous coneixements adquirits de vocabulari, gramàtica i comprensió del material exposat. També, a més a més, s’avaluarà la creativitat i la imaginació dels alumnes en aquest context determinat.
Estructura.
El power point consta d’ una introducció on es presenta el títol i el tema del poema.( Diapostiva 1). A continuació es presenten una petita introducció al poema amb les instruccions necessaris per tal de poder interactuar amb aquesta eina. (Diapositiva 2). Les 4 diapositives següents es continua el poema amb imatges animades relacionades amb els versos. Les altres 4 següents els alumnes hauran de crear els seus propis versos. Finalment, a l’ última diapositiva apareix el final del poema però també hi ha l’ opció de poder tornar al inici o sortir del projecte.
Representació gràfica de material.
7. Descripció de la situació didàctica.
Aquest projecte es durà a terme junt amb l’ assignatura de llengua estrangera. Abans de presentar l’activitat, es treballarà el vocabulari i es presentaran els personatges utilitzant diferents flashcards. Aleshores, els alumnes hauran adquirit així els coneixements bàsics per tal de començar amb l’ activitat principal.
Durant l’activitat els alumnes podran interactuar amb els diferents itineraris que es proposen d’una manera lúdica i atractiva al mateix temps que van aprenent el vocabulari i les estructures gramaticals. També tindran l’oportunitat de ser ells mateixos els protagonistes del seu propi aprenentatge amb l’activitat proposada de creació de versos.
Després: Un cop hagin fet els versos, els alumnes han de ser capaços de recitar els versos que havien creat individualment i posar-los en comú de manera que al final es crearà un poema conjunt entre tot el grup classe.
a. Organització del treball i l’espai (grup, petit grup, individual, rotació, tots alhora).
El projecte està pensat per a dur-ho a terme durant el primer trimestre. L’ organització de treball variarà segons es vagi desenvolupant les diferents activitats.
b. Planificació de les actuacions: abans, durant i després.
En un primer moment, hi haurà una interacció entre mestre/ alumne a l’ hora de presentar els conceptes i vocabulari nous. Un cop haver presentat el vocabulari, es farà ús del treball individual on els alumnes tindran l’ oportunitat de descobrir l’ eina.
Després d’ haver interactuat individualment, es treballarà en parelles o petits grups per dur a terme la recitació.
Finalment, es treballarà en gran grup per a la representació final del poema conjunt.
c. Recomanacions.
Per tal que el projecte no perdi totes les seves propietats i interaccions és necessari que el mestre que empri aquest projecte tingui instal·lat el Microsoft Office Power Point en versió 2007. És necessari una sortida d’ àudio per poder gaudir del so del projecte.
8. Altres usos del material:
Es pot oferir com a eina didàctica a altres cicles o adaptar-ho a altres nivells.
9. Referències a altres materials per treballar el tema.
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada